Kinë, burgoset gazetarja që raportoi për rastet e para me Covid-19

Një gazetare kineze që raportoi nga Wuhan kulmin e shpërthimit të koronavirusit, është burgosur për katër vjet nga një gjykatë në Shangai, tha avokati i saj të hënën, shkruan CNN.

- Advertisment -

Një ish-avokate , Zhang Zhan udhëtoi në qytetin qendror kinez në shkurt për të raportuar mbi pandeminë dhe përpjekjet e autoriteteve për të frenuar raportimin në media shtetërore dhe private.

Ajo u zhduk nga Wuhan në maj dhe më vonë u zbulua se ishte ndaluar nga policia në Shangai dhe ishte akuzuar për “provokimin e telasheve,” një vepër që zakonisht përdoret për të shënjestruar gazetarët dhe aktivistë të të drejtave të njeriut.

Zhang është gazetarja e parë që është dënuar për rolin e saj në raportimin mbi pandeminë e koronavirusit.

Zhang është një nga gazetarët e pavarur të cilët janë ndaluar ose zhdukur në Kinë që nga fillimi i pandemisë.Në shkurt, Chen Quishi, i cili trasmetoi video drejtpërdrejt nga Wuhan gjatë mbylljes së qytetit dhe postoi raporte në mediat sociale, u zhduk. Në shtator, ai u raportua se ishte nën mbikëqyrjen e shtetit.

Dy gazetarë të tjerë të pavarur, Li Zehua dhe Fang Bin, gjithashtu u arrestuan pas mbulimit të tyre në Wuhan.

Kina është rojtari më i madh i gazetarëve në botë duke kontrolluar fort shtypin në shtëpi dhe bllokon shumicën e mediave të huaja përmes Great Firewall, aparatit të saj të censurës dhe mbikëqyrjes në internet.

Në mars, Kina dëboi gazetarët nga New York Times, Washington Post dhe Wall Street Journal, në një lëvizje të paparë kundër shtypit të huaj.

Pekini tha se lëvizja erdhi për shkak të një vale raportimesh kritike ndaj fillimit të koronavirusit në Kinë.

LEXO EDHE:

Back to top button