Klubet arabe gati 2.3 miliard euro për përforcime, Dimitrevski mes yjeve botërore

Klubet e Superligës së Arabisë Saudite po kërkojnë sërish të tronditin botën e futbollit duke nënshkruar me disa nga lojtarët më të mirë nga skuadrat kryesore të Evropës në afatin kalimtar të verës 2024. Sipas gazetarit Ben Jakobs të “CBS Sports”, klubet e Arabisë Saudite po kërkojnë të bëjnë 5-6 nënshkrime të tjera të mëdha gjatë verës. Për ta bërë këtë, një buxhet transferimi prej 2 miliardë funtesh (2.34 milionë eurosh) është ndarë për ta për ta shpenzuar – me qeverinë saudite që ka ndihmuar me këtë buxhet.

Kevin de Brujne është një objektiv i madh transferimi për disa nga klubet kryesore saudite, edhe pse ndjenja e përgjithshme është se ai do të qëndrojë në Man. Siti. Pavarësisht kësaj, disa klube saudite mendojnë se një ofertë prej rreth 100 milionë funte (117 milionë euro) – me bonuse të konsiderueshme – mund të jetë e nevojshme që ata të tundojnë mesfushorin belg të largohet nga Etihad. De Brujne ka qenë një nga lojtarët më të mirë të Evropës deri më tani këtë sezon, pasi ka shënuar gjashtë gola dhe ka dhënë 16 asistime në vetëm 21 ndeshje.

Sauditët janë optimistë edhe për Rafael Varane. Al-Ittihad dhe Al-Nassr kanë treguar tashmë interes. Al-Nassr gjithashtu ende ndjek Aaron Van-Bissaka, ndërsa Kasemiro është një tjetër objektiv saudit. Luka Modriç vazhdon të mbetet një objektiv saudit, ashtu si edhe Alvaro Morata, me Al-Shabab që konsideroi një sulm ambicioz të spanjollit në janar.

Romelu Lukaku ishte subjekt i një oferte të pranuar prej 45 milionë eurosh për Al-Hilal verën e kaluar, por tani nuk e duan. Megjithatë, ka disa klube saudite tjera ende të interesuara, me Al-Shabab dhe Al-Qadsiah në listë. Dyshja e Uest Hemit, Najef Aguerd dhe Kurt Zouma janë gjithashtu në radarin e klubeve saudite, ashtu sikurse edhe Nelson Semedo i Volverhemptonit.

Klubet saudite kanë bërë një tjetër qasje për Miguel Almiron, pas refuzimit që paraguaiani ia bërë Al-Shababit që kishte rënë dakord për një tarifë afër 30 milionë euro me Njukasëllin. Mund të ketë një tjetër përpjekje për Jusef En-Nesiri të Sevillas dhe portierin e Rajo Vallejkanos, Stole Dimitrievski.

LEXO EDHE:

Back to top button