Konservatorët e Merkelit humbasin terren ndaj të gjelbërve dhe liberalëve

Aleanca qeverisëse CDU/CSU në Gjermani ra dy pikë përqindje në javë në 26% sipas një sondazhi të kompanisë ”Forsa”, ndërsa të gjelbrit panë mbështetjen e tyre të rritet me një diferencë të ngjashme në 21%.

- Advertisements -

Social-demokratët (SPD), aktualisht në koalicion me aleancën e kancelares Angela Merkel të Unionit Kristian-demokrat (CDU) me partinë e tyre motër bavareze, Unionin Kristian-social (CSU), ranë me një pikë duke mbetur në kuotën e 15%.

FDP-ja liberale u rrit me një pikë në 13%, ndërsa mbështetja për ”Alternativën për Gjermaninë” (AfD) të ekstremit të djathtë me 10% dhe ekstremin e majtë ”Die Linke” me 7%, mbeti e pandryshuar.

Armin Laschet, kreu i CDU që u nis për të pasuar Merkel pas zgjedhjeve të shtatorit, pa mbështetjen e tij personale të bjerë me gjashtë pikë, në 17%, në një votim teorik të drejtpërdrejtë për kancelaren, pas udhëheqëses së të gjelbërve, Annalena Baerbock me 19%.

Gjermania shkon në zgjedhje më 26 shtator për Dhomën e Ulët të parlamentit, Bundestag.

Angela Merkel pritet të japë dorëheqjen pas gati 16 vitesh si kancelare.

LEXO EDHE:

Back to top button