Koreja e Veriut dërgoi tullumbace mbeturinash në Jug

Koreja e Veriut ka lëshuar 90 tullumbace që mbanin fletëpalosje propagandistike dhe mbeturina mbi dy provinca kufitare në jug, duke bërë që autoritetet të paralajmërojnë banorët të qëndrojnë brenda dhe të mos prekin balonat e bardha dhe qeset plastike të ngjitura në to, sepse ato përmbajnë "mbeturina të ndyra dhe mbeturina ". , shkruan BBC.

Nga rruga, Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut kanë përdorur balona në fushatat e tyre propagandistike që nga Lufta Koreane në vitet ’50.

Incidenti i fundit vjen disa ditë pasi Koreja e Veriut tha se do të hakmerrej kundër “përhapjes së shpeshtë të fletëpalosjeve dhe mbeturinave të tjera” në zonat kufitare nga aktivistët në Jug.

“Grumbuj letre të mbeturinave dhe papastërti së shpejti do të shpërndahen nëpër zonat kufitare dhe brenda Koresë së Jugut dhe ata do të përjetojnë nga afër se sa përpjekje duhet për t’i hequr ato,” tha zëvendësministri i Mbrojtjes i Koresë së Veriut, Kim Kang Il në një deklaratë për mediat shtetërore. . të dielën.

Agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap raportoi se “disa nga balonat e rënë duket se mbajnë jashtëqitje, duke gjykuar nga ngjyra dhe aroma e tyre e errët”.

Aktivistët e Veriut dërguan para, ëmbëlsira dhe ndaluan muzikën

Ushtria e Koresë së Jugut e dënoi aktin si një “shkelje të qartë të ligjit ndërkombëtar”.

“Kjo kërcënon seriozisht sigurinë e popullit tonë. “Koreja e Veriut është plotësisht përgjegjëse për atë që po ndodh me balonat dhe ne paralajmërojmë fuqishëm Korenë e Veriut që të ndalojë menjëherë këtë veprim çnjerëzor dhe të papërpunuar”, tha ushtria.

Aktivistët e Koresë së Jugut kanë hedhur më parë balona që mbanin, ndër të tjera, para, përmbajtje të ndaluara mediatike dhe madje edhe Choco Pies – ushqime të Koresë së Jugut të ndaluara në Veri.

Në fillim të këtij muaji, një grup aktivistësh me bazë në Korenë e Jugut pretendoi se kishte dërguar 20 balona që mbanin fletëpalosje kundër Phenianit dhe shkopinj USB që përmbanin muzikë pop koreane dhe video muzikore përtej kufirit.

LEXO EDHE:

Back to top button