Krem dhe e shijshme, perfekte për drekë: Sallata me mimozë të pastër është gjithçka që ju nevojitet nga dita e parë deri në ditën e fundit të agjërimit

Kjo sallatë nuk është vetëm për ata që agjërojnë, por shijen e saj do ta shijojnë të gjithë të tjerët

Nëse jeni duke agjëruar atëherë me siguri ndonjëherë nuk do të keni asnjë ide për ushqimet e shijshme që përgatiten shpejt.

Përgatitet shumë shpejt dhe po aq shpejt do të zhduket nga pjata sepse është i shijshëm dhe kremoz.

Përbërësit:

– 300 gram majonezë pa dhjamë;
– 2 karota;
– 2 patate më të vogla;
– 5 turshi;
– 5 lugë misër;
– 160 gram ton;
– 1 lugë çaji kripë;
– 2 lugë susam të skuqur

Përgatitja:

Lani perimet, më pas qëroni dhe vendosini të ziejnë. Shtoni kripë për shije. Kur te jete zier e kullojme ujin dhe e leme te ftohet.

Në një pjatë hidhni pak majonezë, më pas karotat, ndoshta të grira në copa më të mëdha, pastaj majonezën dhe ndoshta pak susam midis përzierjeve. Më pas shtoni misrin, më pas majonezën, më pas susamin, më pas kastravecat, më pas majonezën, më pas susamin.

Kullojeni mirë peshkun tonin, më pas shtojini sipër sallatës, më pas shtoni majonezën dhe susamin. Në fund shtoni patatet e grira dhe susamin. Grini pataten në rende më të trashë.

Ju bëftë mirë!

LEXO EDHE:

Back to top button