Kujdes me stomakun bosh! Shumë njerëz e kanë zakon të pinë kafe ose çaj sapo zgjohen

Kujdes me stomakun bosh! Shumë njerëz e kanë zakon të pinë kafe ose çaj sapo zgjohen

Arsyeja për këtë është se pirja e çajit ose kafesë menjëherë pas zgjimit mund të çojë në rritjen e prodhimit të acidit në stomak, dispepsi të mundshme, përthithje të dëmtuar të lëndëve ushqyese dhe luhatje në nivelet e sheqerit në gjak, raporton Times of India.

Alternativat që mund të zgjidhni janë:

Uji me shafran të Indisë dhe piper të zi

Dy ose tre majë shafran të Indisë dhe piper të zi në ujë të nxehtë mund të jenë një pije jashtëzakonisht e shëndetshme në mëngjes. Kjo pije e fuqishme mund t’ju ndihmojë të përshpejtoni metabolizmin tuaj dhe gjithashtu të eliminoni yndyrën e tepërt.

Uji me qimnon dhe kopër

Merrni dy gota ujë dhe zieni në të një majë qimnon dhe kopër. Pasi përgjysmohet sasia e ujit kullohet dhe pihet ngadalë. Kjo pije dobësuese mund të përmirësojë tretjen dhe të lehtësojë fryrjet, veçanërisht gjatë menstruacioneve.

Ujë me limon

Shtrydhni gjysmë limoni në ujë të nxehtë. Nëse është shumë i thartë, mund të shtoni pak mjaltë në pije. Për ta bërë atë edhe më efektiv, mund të shtoni një majë kanellë. Pirja me stomak bosh mund të jetë jashtëzakonisht freskuese dhe të ndihmojë në largimin e toksinave nga trupi. Është gjithashtu një pije e shëndetshme për lëkurën tuaj.

Ujë i thjeshtë ose i nxehtë

Nëse nuk doni t’i ndërlikoni gjërat në mëngjes, thjesht pini një gotë ujë të thjeshtë ose të vakët me stomakun bosh. Kjo do të hidratojë trupin tuaj dhe do të përshpejtojë metabolizmin tuaj. Mund të ndihmojë gjithashtu në largimin e toksinave nga trupi.

Kur të pini kafe apo çaj në mëngjes?

Pasi të keni pirë një nga këto pije, sigurohuni që të hani arra si bajame të njomura ose fara si farat e kungujve. Nëse dëshironi diçka të ëmbël, mund të zgjidhni rrush të thatë, hurma ose fruta të freskëta.

Pasi t’i konsumoni këto alternativa në vend të çajit ose kafesë me stomakun bosh, mund të shijoni kafen ose çajin e mëngjesit.

Është e rëndësishme të theksohet se do t’ju duhet pak kohë që të hiqni dorë nga zakoni i konsumimit të çajit ose kafesë si vakt i parë dhe t’i zëvendësoni me një nga pijet e përmendura. Megjithatë, nëse asnjë nga këto pije nuk funksionon për ju, konsultohuni me një nutricionist për udhëzime të personalizuara

LEXO EDHE:

Back to top button