Kush mund ta zëvendësojë Merkelin?

Konservatorët e kancelares gjermane Angela Merkel kanë vendosur të fillojnë një konferencë partie sot përpara një votimi kryesor të shtunën, që mund të përfaqësojë një hap të parë drejt zgjedhjes së pasardhësit të saj. Gara për udhëheqjen e Demokristianëve (CDU) duket e hapur. Ka tre kandidatë në votim: Armin Laschet, i cili është kryeministri i shtetit më të populluar të Gjermanisë në Nordrhein Westfalen, avokati i korporatave Friedrich Merz dhe eksperti i politikës së jashtme Norbert Roettgen.

Votimi vjen në fillim të një viti vendimtar për politikën gjermane, me zgjedhjet kombëtare të caktuara në shtator. Merkel planifikon të tërhiqet nga politika në fund të mandatit të saj të katërt aktual. Tradicionalisht, udhëheqësi i CDU do të drejtojë fushatën zgjedhore si një kandidat për kancelar të partisë së peshave të rënda dhe aleatëve të saj me bazë Bavareze, Unionit Social Kristian (CSU).Por këtë vit, pretendentë të tjerë të mundshëm janë shfaqur për të udhëhequr CDU-CSU në zgjedhje, më i rëndësishmi udhëheqësi i CSU Markus Soeder, i cili është gjithashtu kryeministri bavarez dhe një nga politikanët më të njohur të Gjermanisë.

LEXO EDHE:

Back to top button