Lëng natyral për pastrimin e toksinave nga trupi

Lëng natyral për pastrimin e toksinave nga trupi

Lëngu i panxharit është përdorur si një ilaç natyral për dekada, pasi është një lloj perimesh jashtëzakonisht i shëndetshëm. Ai përmban shumë vitamina dhe minerale, veçanërisht fosfor, kalium dhe squfur, të cilat janë të rëndësishme për krijimin e eritrociteve, si dhe përmban pigment betaain, i cili ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore falë të cilit eliminohen radikalet e lira nga trupi.

Lëngu i panxharit rrit nivelet e energjisë, ul presionin e lartë të gjakut, rrit nivelin e hekurit në gjak dhe përmirëson qarkullimin, lufton ankesat klimatike dhe menstruale, reumatizmin, por edhe ndihmon trupin të luftojë më mirë infeksionet.

Përbërësit e nevojshëm për përgatitjen e këtij lëngu janë:

– 2 panxhar
– 2 mollë
– 2 karota
– 1 limon

Mënyra e përgatitjes:

Të gjitha ushqimet duhet të qërohen fillimisht dhe më pas të përzihen së bashku ose të shtrydhen në një shtrydhëse frutash e perimesh. Nëse dëshironi, mjalti mund të shtohet si ëmbëlsues. Lëngu më së miri pihet ndërsa është i saposhtrydhur.

Avantazhi i lëngut është se lëndët ushqyese të tij arrijnë shpejt në të gjitha qelizat e trupit, ndryshe nga ushqimi i ngurtë, i cili fillimisht duhet të tretet në trup.

LEXO EDHE:

Back to top button