Leverkusen humb nga Eintracht

Eintracht Frankfurt mposhti sot Bayer Leverkusen 2:1 (1:1) në raundin 14 të Bundesligës gjermane në futboll.

- Advertisment -

Nëse “farmacistët” kishin ambicie për të fituar “sallatën” kur arritën në vendin e parë në tryezë dy raunde më parë, atëherë ata e treguan veten se si të fitonin titullin.

Së pari, ata lejuan një kthesë dhe humbje në shtëpi kundër Bayern Munih me një gabim të madh nga Jonathan Tao në minutën e fundit, dhe pastaj ata humbën ndeshjen kundër Eintracht në të njëjtën mënyrë.

Dhe ata kaluan në epërsi në minutën e 9-të me një gol të bukur nga Nadiem Amiri.

Sidoqoftë, puna nuk mbaron në minutën e 9-të të lojës, dhe pas kësaj, “farmacistët” nuk treguan asgjë që e dallon skuadrën që sulmon vendin e parë në Bundesligë.

Në minutën e 22-të, barazimi mbërriti pas një veprimi të bukur të ekipit vendas. Amin Junes ishte shënuesi për 1:1.

Eintracht u kthye plotësisht në ndeshje dhe madje mori iniciativën, aq sa ata kishin më shumë se një lojë në vazhdimin e pjesës së parë.

Por, vetëm në fillim të pjesës së dytë vendësit shënuan për epërsinë 2:1, me autogolin e Edmond Tapsoba (’54) pas goditjes së Kamada nga e djathta.

Nga ai moment, sulmet e Bayer Leverkusen filluan, por më kot dhe pa ndonjë shans serioz. Në minutën e 82-të, Hintereger për pak sa nuk shënoi një autogol, por ai ishte me fat që goditi shtyllën e Kevin Trapp.

LEXO EDHE:

Back to top button