Libra që ia vlen të lexohen të paktën një herë në jetë

Libra që ia vlen të lexohen të paktën një herë në jetë

Ndoshta nuk jeni adhurues i mbiprodhimit të letërsisë popullore, ndoshta nuk ju pëlqen të blini libra në aeroporte dhe kioska, ndoshta lexoni vetëm lexime të rekomanduara, ndoshta lexoni gjithçka që ju vjen në dorë. Pavarësisht se çfarë lloj lexuesi jeni, disa vepra ende meritojnë vëmendje.

Më poshtë është një listë e librave botërorë të përjetshëm që duhet t’i mbani në raftet tuaja.

Një histori e shkurtër e pothuajse gjithçkaje, Bill Bryson

Në një nga udhëzuesit më të mirë shkencorë të shkruar për publikun, Bryson përshkruan gjithçka, nga madhësia dhe historia e universit deri te ngritja e specieve njerëzore. Ai gjithashtu flet për arkeologët, antropologët dhe matematikanët ekscentrikë që kontribuan në zbulimet më të mëdha në botë.

“Kërkimi i njeriut për kuptimin e jetës”, Viktor Frankl

Në këtë libër, të botuar në vitin 1946, Viktor Frankl shkruan për përvojën e tij në kampin e përqendrimit të Aushvicit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Plot kuptim të përvojave psikologjike të njerëzve me të cilët ishte burgosur, Frankl flet për kuptimin e jetës dhe se si çdo shoqëri ka qenie njerëzore të këqij dhe të mirë.

Cosmos, Carl Sagan

Sagan arriti disi të shpjegojë 15 miliardë vjet histori kozmike duke prekur filozofinë, fenë dhe shoqërinë. Libri është shkruar në atë mënyrë që edhe ata që nuk kanë njohuri paraprake shkencore mund ta kuptojnë dhe arrin të përcjellë unitetin e thellë të kozmosit.

“Moby Dick”, Herman Melville

Përgjigja në pyetjen se ku të çon e gjithë kjo mund të të çojë në një dëshirë të pakompromis për hakmarrje me çdo kusht.

“Miu”, Art Spiegelman

Fituesi i Çmimit Pulitzer për Novela Grafike, “Maus” është historia e një të mbijetuari të Holokaustit dhe djalit të tij karikaturist, i cili përpiqet të pajtohet me historinë e babait të tij. Ilustrimi i romanit paraqet mace dhe minj që përfaqësojnë nazistët dhe popullin hebre. Maus është në fakt e vërteta e tmerrshme për jetën nën Hitlerin, si dhe për marrëdhënien midis një djali dhe babait të tij të vjetër.

“Për kë bien këmbanat”, Ernest Hemingway

“Asnjë njeri nuk është një ishull, një tërësi për vete; çdo person është pjesë e kontinentit, pjesë e vendit. Vdekja e çdo njeriu më pakëson sepse jam i përfshirë nga njerëzimi. Pra, mos pyet kurrë se për kë bie zilja – ajo bie për ty…”

Kafka në breg, Haruki Murakami

Murakami do t’ju bëjë të lodheni pak me këtë roman. Libri është një komplot mes pesëmbëdhjetëvjeçarit Kafka, i cili është në kërkim të nënës dhe motrës së tij, dhe të moshuarës Nakata, një burrë i shqetësuar mendor dhe që ka aftësinë të flasë me macet. Këta dy personazhe kundërshtohen në këtë histori që në fakt është një udhëtim metafizik i mbushur me realizëm magjik.
libër
Foto: Freepik

Princi i Vogël nga Antoine de Saint-Exupéry

Fillimisht i botuar në frëngjisht, ky libër është historia e një piloti avioni i të cilit rrëzohet në Sahara, kështu që ai takohet me një djalë që pretendon se është nga një planet tjetër. Edhe pse i shkruar si tregim për fëmijë, ky roman është një nga më prekësit në letërsinë franceze.

“Njëqind vjet vetmi” nga Gabriel García Márquez

Kjo është historia e fshatit Macondo dhe banorëve të tij. Fillon me José Arcadio Buendio, njeriun që ndërtoi fshatin, duke u përballur me hijet e luftës civile dhe fantazmën e njeriut që e vrau. Romani mbulon 100 vjet të çdo brezi të familjes Buendia, gabimet e së cilës në të kaluarën çojnë në shkatërrimin e saj.

“East of Paradise”, John Steinbeck

Dy familje, Trucks dhe Hamiltons, jetojnë në Luginën Salinas të Kalifornisë. Romani ndjek çdo brez në luftën e tij me moralin e drejtë dhe të gabuar, si dhe problemet e shkaktuara nga rivaliteti. Steinbeck e konsideroi këtë veprën e tij më të madhe dhe deklaroi se gjithçka që ai kishte shkruar përpara ishte në fakt një provë për këtë roman.

“Krim dhe Ndëshkim” nga Fjodor Dostojevski

Ky roman është historia e Raskolnikovit, një studenti i varfër dhe i pasuksesshëm nga Shën Petersburgu, i cili harton një plan për të vrarë një peshkaqen të vjetër huamarrës. Me atë vrasje ai planifikon të zgjidhë problemet e tij financiare dhe e konsideron të justifikuar nga pikëpamja etike, sepse ai si individ është mbi rregullat morale që i lidhin njerëzit e tjerë. Çfarë justifikohet në jetë dhe çfarë jo?

“Vëllezërit Karamazov”, Fjodor Dostojevski

Fokusi i kësaj historie, që zhvillohet në Rusi në vitin 1987, është vrasja e babait dhe rivaliteti familjar. Libri ndjek jetën e tre vëllezërve dhe babait të tyre dhe këto 800 faqe sigurisht që ia vlen të lexohen. Në fund të fundit, me siguri i keni lexuar tashmë ato.

I huaji, Albert Camus

I huaji fillon me realizimin e Meursault se nëna e tij ka vdekur. Mungesa e emocioneve do ta bëjë atë të vrasë një person. E ndarë në dy pjesë, historia ndjek jetën e Meursault para dhe pas vrasjes dhe e çon lexuesin nëpër gjyqet dhe ekzekutimin e afërt.

Për të vrarë një Zog Tallës, Harper Lee

Romani zhvillohet në Maycomb, Alabama, dhe ndjek jetën e tetë vjeçarit Scout Finch, gjyqin e një burri me ngjyrë të akuzuar për përdhunimin e një gruaje të bardhë dhe personazhin misterioz të Boo Radley. Pavarësisht temave serioze të përdhunimit dhe pabarazisë racore e gjinore, kjo histori njihet edhe për ngrohtësinë dhe humorin e saj. Libri u nderua me çmimin Pulitzer.

Ferma e kafshëve nga George Orwell

Një alegori dhe satirë e komunizmit sovjetik, Ferma e Kafshëve është historia e një grupi kafshësh që e gjejnë veten në krye të një ferme pas përmbysjes së zotërisë së tyre njerëzore. Dhe megjithëse në fillim gjithçka është mirë dhe të gjitha kafshët punojnë së bashku dhe në mënyrë produktive, me kalimin e kohës shoqëria e tyre e re shpërbëhet dhe disa kafshë fillojnë të besojnë se ndoshta jo të gjitha janë krijuar të barabarta.

“Konti i Monte Kristo”, Aleksandër Dima

I mbushur me intriga, dashuri, skena luftimi dhe satira sociale, ky është një nga librat më të mirë hakmarrës të shkruar ndonjëherë. Historia ndjek Edmond Dantes, një marinar i ri në Francën e shekullit të 19-të, i cili akuzohet në mënyrë të rreme si tradhtar dhe si rezultat kalon gjashtë vjet në burg. Pasi fiton një pasuri të fshehtë nga shokët e tij të burgosur, ai nis një kërkim për të rijetuar jetën e tij të vjetër për hakmarrje.

Brave New World, Aldous Huxley

Libri eksploron temat e manipulimit psikologjik, zhvillimin e teknologjisë riprodhuese dhe fuqinë e dijes. Ai përshkruan një shoqëri që funksionon sipas parimeve të prodhimit në masë. Njerëzit krijohen në epruveta dhe paraprakisht përcaktohet se kush do t’i përkasë cilës klasë në bazë të inteligjencës.

“1984”, George Orwell

Dyzet vjet pas Luftës së Dytë Botërore, ajo që ka mbetur nga vendi është e ndarë në tre superfuqi – Oqeani, Euroazi dhe Azinë Lindore. Të gjithë në Oqeani, përfshirë protagonistin Winston Smith, janë nën mbikëqyrje të rreptë të qeverisë. Orwell hulumton çështje të censurës, propagandës dhe individualizmit ndërsa Winston përpiqet t’i shpëtojë ekzistencës së tij monotone.

“Mjeshtri dhe Margarita”, Mikhail Bulgakov

Ndoshta një nga romanet më të mëdhenj të shkruar ndonjëherë që mund të lexohet në shumë mënyra. Shtresimi është sekreti i gjeniut të Bulgakovit. Duhet ta keni lexuar, dhe ndoshta disa herë.

LEXO EDHE:

Back to top button