Lihteshtajni “Las Vegasi i Alpeve” voton për mbylljen e kazinove

Lihteshtajni “Las Vegasi i Alpeve” voton për mbylljen e kazinove

Lihtenshtajni është i njohur për peizazhet dhe kështjellat e tij alpine, por principata e vogël përveçse atraksionit turistik, njihet edhe për kazinotë.

Principata, një e dhjeta e madhësisë së Londrës dhe me një popullsi prej 40,000 banorësh, është shtëpia e gjashtë kazinove, duke i dhënë pseudonimin “Las Vegasi i Alpeve”. Të gjashtë këto biznese u hapën në vitin 2017, pas një ndryshimi ligji që i bëri lojërat e fatit të ligjshëm, duke mirëpritur vizitorë të shumtë nga Gjermania dhe Zvicra dhe Austria fqinje, të cilët donin të provonin fatin e tyre në “slots”, si dhe në tavolinat e ruletit dhe pokerin.

Por të gjitha do të duhet pasi zyrtarët do të votojnë në një referendum më 29 janar. Ata argumentojnë se industria rrezikon të njollosë reputacionin që ka vendi.

Referendumi dhe nënshkrimet e nevojshme për ta thirrur atë, u sollën në plan të parë nga grupi i lobit IG VolksMeinung.

“Ne nuk duam të bëhemi një kazino dhe pikë pokeri në qendër të Evropës,” tha një nga anëtarët e saj, Guido Meyer, në një diskutim rreth referendumit të ardhshëm. “Është një problem i madh për reputacionin e Lihtenshtajnit”.

Nëse propozimi i ndalimit miratohet, kazinotë duhet të mbyllen brenda pesë viteve.

Kazinotë gjithashtu ofrojnë të ardhura të konsiderueshme për Lihtenshtajnin. Vitin e kaluar, taksat nga udhëtimet e kryera nga vizitorë kryesisht të huaj në kazinotë e principatës sollën 50 milionë franga zvicerane (54.51 milionë dollarë).

“Janë padyshim të ardhura që lidhen me buxhetin tonë”, tha Zabine Monauni, zëvendëskryeministri. Qeveria po inkurajon banorët të votojnë kundër ndalimit të propozuar, të cilin Monauni e quan shumë radikale, shumë ekstreme dhe nuk mendon se do të zgjidhë problemin e varësisë ndaj lojërave të fatit.

“Ne duam të vazhdojmë të lejojmë lojërat e fatit në Lihtenshtajn dhe kjo është arsyeja pse ne tani duhet të gjejmë ekuilibrin midis masave që kufizojnë aktivitetin duke mos shkatërruar plotësisht tregun,” tha ai. /abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button