Lopez, për herë të katërt radhazi me medalje të artë

Ka filluar ndarja e medaljeve olimpik edhe në sportin e mundjes në “Tokio 2020”. Kampion të parë janë gjermania Alin Roten Foken në disiplinën deri më 76 kg dhe mundësit nga Kuba, Luis Orta në 60 kg dhe Mihain Lopez der më 130 kg. Ky i fundit u fut në historikun e Lojrave Olimpike, duke arëktuar për herë të katërt radhazi medaljen e artë. Në finalen e kategorisë super të rëndë, kubanezi 38 vjeçar, Mihain Lopez, mundi gjeorgjianin Jakobi Kajai me 5-0.

- Advertisements -

Për Lopezin kjo është pjesëmarrja e pestë në Lojrat Olimpike dhe vetëm në Athinë 2004, nuk arriti të arëtojë medaljen e arit, pasi u ndal në vendin e 5-të. Medalja e bronzit në këtë kategori shkoi te turku Riza Kajallp dhe rusi Sergej Semionov.

LEXO EDHE:

Back to top button