Lukashenko mbërrin në Rusi, nesër takohet me Putinin

Lukashenko mbërrin në Rusi, nesër takohet me Putinin

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka mbërritur në Rusi. Ditën e nesërme, Lukashenko do të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin.

Agjencia shtetërore bjelloruse e lajmeve Belta ka deklaruar se temat kryesore do të jenë “aghenda ndërkombëtare dhe çështjet rajonale”.

Takimi vjen pas vizitës që udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un zhvilloi në Moskë, ku u takua me Putinin.

Putin dhe Kim Jong Un ranë dakord për shkëmbim armësh, për të cilën SHBA dhe Perëndimi paralajmëruan sanksione.

LEXO EDHE:

Back to top button