Macron “zhduket” tre ditë para raundit të dytë të zgjedhjeve, askush nuk e ka parë

Macron “zhduket” tre ditë para raundit të dytë të zgjedhjeve, askush nuk e ka parë

Herën e fundit që Emmanuel Macron u pa në publik, ishte veshur me një xhaketë ngjyrë të errët dhe mbante syze dielli.

Paraqitja e tij e fshehtë e yllit të rock-ut pas votimit të dielën në qytetin bregdetar të Le Touquet tërhoqi shumë vëmendje në mediat sociale dhe kanalet e lajmeve. Por pavarësisht këtij momenti, e vërteta është se Macron ka bërë një hap prapa nga qendra e vëmendjes kohët e fundit.

Përveç detyrave të planifikuara ndërkombëtare, ai nuk është parë jashtë për gati dy javë.

Të dielën e kaluar, në vend që Macron të dilte publikisht për të ngushëlluar mbështetësit e tij pas humbjes në raundin e parë të zgjedhjeve parlamentare, Pallati Elysee lëshoi ​​një deklaratë të shkurtër presidenciale duke bërë thirrje për unitet.

Javët e fundit, një pjesë e madhe e partisë i kanë bërë presion Macron që të qëndrojë larg fushatës, në atë që një aleat kyç e quajti një “de-Makronizim” të nevojshëm.

Macron është rikthyer në Elysee dhe po përgatitet për sfidën e tij të radhës të madhe: Qeverisjen e Francës pas asaj që pritet të jetë një humbje e madhe të dielën. Presidentit francez mund t’i duhet të formojë një qeveri me partinë Tubimi Kombëtar të Marine Le Pen, e cila pritet të ketë shumicën në parlament.

Ditët e fundit, Macron ka qenë i zënë me konsolidimin e ndikimit të tij, duke emëruar disa zyrtarë të lartë në Francë dhe duke i shtyrë aleatët të marrin pozicione kyçe në Bruksel, duke nxitur akuza nga Le Pen se ai po organizon një “grusht shteti administrativ”.

Të mërkurën, zëdhënësi i qeverisë njoftoi emërime të reja në polici dhe forcat e sigurisë pas mbledhjes javore të kabinetit. Dhjetra zyrtarë të lartë ushtarakë u emëruan gjithashtu në ushtri, marinë dhe forcë ajrore, thuhet në raport.

Sa kohë do të qëndrojë Macron larg kamerave?

Duket se jo për shumë kohë. Të dielën mbrëma, pas rezultateve të zgjedhjes dhe ndikimit të ekstremit të djathtë, presidentit do t’i duhet t’i drejtohet zgjedhjes së një kryeministri të ri, gjë që mund të zgjasë disa javë nëse nuk ka shumicë të qartë në parlament.

Nëse e djathta ekstreme fiton një shumicë shumë të madhe, Macron do të jetë nën presion për të emëruar Jordan Bardela si kryeministër. Nëse jo, presidenti mund të përfshihet në bisedime të gjata koalicioni me rivalët e tij aktualë në të majtë dhe në të djathtë.

Por është e vështirë të shihet se si do të përmirësohen marrëdhëniet me aleatët liberalë të Macron dhe si do të përmirësohet imazhi i tij publik.

Popullariteti i tij ka rënë gjatë javëve të fundit, sipas sondazheve.

/abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button