Mediat: Pa gabimet e VAR-it, Barcelona do të ishte e dyta

Sipas gazetës katalunase “Sport”, vendimet e VAR-it kanë pasur një ndikim të rëndësishëm në renditjen e La Ligas këtë sezon dhe gjërat do të dukeshin krejt ndryshe nëse do të kishte vendime të drejta.

Për shembull, pas ndeshjes së javës së 21-të, Barça duhet të kishte 47 pikë (në vend të 44 që ka për momentin) nëse nuk do të ishte dëmtuar nga gjykimi i dobët. Në të njëjtën kohë, Real Madridi duhet të kishte gjithashtu 47 pikë, katër më pak se numri aktual, pasi fituan katër pikë për shkak të gjykimit të gabueshëm

Xhirona do të kishte pasur gjithashtu 48 pikë nëse VAR nuk do të ishte gabonte këtë sezon dhe Barça do të ishte e dyta pas tyre, duke forcuar garën për titull.

Në vend të kësaj, vendimet e dobëta të VAR-it i kanë lënë blaugranat në vendin e tretë, tetë pikë prapa liderëve të ligës dhe gjyqtarët këtë edicion në La Liga kanë marrë kritika të shumta.

LEXO EDHE:

Back to top button