Meksikë, pesë gra u gjetën të djegura për vdekje në Guanajuato

Meksikë, pesë gra u gjetën të djegura për vdekje në Guanajuato

Pesë gra u gjetën të djegura për vdekje në Meksikën qendrore, sipas autoriteteve lokale, ata konfirmuan një nga episodet më të këqija të dhunës me bazë gjinore në vend.

Gjashtë gra nga mosha 19 deri në 48 vjeç ishin zhdukur më 7 mars në Celaya në Guanajuato, një shtet në Meksikën qendrore ku bashkëjetojnë industria, turizmi dhe dhuna e krimit të organizuar.

Mbetjet e djegura të pesë prej tyre janë gjetur, u tha gazetarëve prokurori i shtetit Carlos Zamarripa. Gjashtë persona janë arrestuar, shtoi ai. Të gjithë të arrestuarit pretenduan se i përkisnin një grupi kriminal në shtetin Tamaulipas, në verilindje të vendit.

Hetimet po përpiqen të përcaktojnë motivet e krimeve. Guanajuato ishte shteti më i dhunshëm nga 32 shtetet e Meksikës në vitin 2022, me 3260 vrasje. Është një fushë beteje mes dy bandave kriminale, Santa Rosa de Lima dhe kartelit Jalisco Nueva Generacion, të cilët po konkurrojnë për trafik droge dhe vjedhje karburanti.

Dhjetë gra vriten çdo ditë në Meksikë, sipas Kombeve të Bashkuara. Në vitin 2022, sipas të dhënave zyrtare, janë vrarë 3754 gra.

LEXO EDHE:

Back to top button