Milevski: Kërkojmë fitore para dueleve të muajit dhjetor

Blagoja Milevski shpalosi listën e futbollistëve të ftuar për ndeshjen kundër Ukrainës dhe Azerbajxhanit. Dueli me ukrainasit është shumë më i rëndësishëm, ndoshta edhe dueli më i rëndësishëm në ciklin kualifikues për Kampionatin Evropian.

“Këta janë lojtarët që ishin pak a shumë në takimin e kaluar. Tashmë me ne do të jetë Darko Çurlinov, i cili ka luajtur për ekipin U23 të Barnli-t. Më vjen mirë që do të jetë gati për t’iu bashkuar kombëtares. Më vjen keq që Zajkovi nuk do të jetë me ne, u operua, por ndihet mirë. Dorian Babunski është larguar me vendimin tim, performanca e tij në klub është një gjë, por unë shoh se si të gjithë duken në një tubim. E kundërta është situata me bartësit e lojës. Jemi të kufizuar nga numri i lojtarëve, andaj më e rëndësishmja për mua është kur Alioski dhe Elmas të vijnë në takim dhe të vendosen në funksion të skuadrës që të jenë në nivel. Nuk jemi në krizë me stafin që kemi në dispozicion. Do të thosha se ky është realiteti ynë për momentin, megjithëse të gjithë do të donim të kishim 50-60 futbollistë në nivel kualifikimi.

 

Ne, si dhe Ukrainës, na shkon vetëm fitorja, që të gjendemi në një situatë optimale para dueleve të nëntorit. Pres një lojë të hapur, sepse nuk do të luhet me barazim. Pas kësaj kemi duelet me Italinë dhe Anglinë, kështu që do të shohim. Është analizuar ndeshja e parë me ukrainasit, sidomos ato 30 minutat e fundit. Janë vënë re anomali dhe gjëra pozitive.

 

Lista është gjithashtu një funksion i asaj që ne po planifikojmë. Do të na duhet të rregullojmë shumë gjëra që në ndeshjen e parë. Ne duam të fitojmë, punojmë vetëm për një rezultat të tillë, pavarësisht se me cilin kundërshtar luajmë. Atmosfera pas ndeshjeve të shtatorit është më e mirë. Djemtë sollën një atmosferë pozitive para këtyre dy ndeshjeve”, tha mes tjerash Milevski.

 

Ukraina do ta mirëpresin Maqedoninë në “Epet Arena” në Pragë, më 14 tetor, në orën 15:00. Grumbullimi i futbollistëve të Maqedonisë është caktuar për 9 tetor, ndërsa ekspedita e Maqedonisë, tre ditë më vonë do të udhëtojë për në Pragë.

LEXO EDHE:

Back to top button