СПОРТФУДБАЛ

28 месеци затвор за претседателот на ПСЖ за корупција?!

Насер Ал-Келаифи, претседателot на ПСЖ и beIN Media, иако беше ослободен од обвиненинја во 2020 година, задно со Жером Валке, поранешниот генерален секретар на ФИФА, по жалбата, швајцарскиот обвинител повторно се обидува да ги гони за корупција поврзани со продажба на телевизиски права.

Advertisements

Денеска во Сојузниот кривичен суд во Швајцарија беше побарана казна од 28 месеци затвор за Ал-Келаиф и 35 месеци за Валке, како и 30 месеци за третообвинетиот, гркот Константинос Нтерис. За разлика од првата инстанца, во есента 2020 година, федералната обвинителка Кристина Кастелот, не бара делумна суспензија на казните.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button