ВЕСТИЗДРАВСТВО

Активни 13.166 случаи, надлежните апелираат невакцинираните да се вакцинираат

Бројот на активни случаи во земјава изнесува 13.166 од кои најголем број 5731 се во Скопје. Во Тетово има 1192 активни случаи, во Куманово – 859, Гостивар – 726, Струга – 618, Охрид – 554, Струмица – 543, Кичево – 494, Прилеп – 269, Битола – 266…

Advertisements

Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 5.362 тестирања регистрирани се нови 577 случаи со Ковид-19, 30 починати, 1010 оздравени пациенти.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 182.450, бројот на оздравени пациенти е 163.070, а на починати е 6.214.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button