ЗДРАВСТВОСВЕТ

Бионтек очекува одобрување на вакцина за деца од 12 до 15 години

Извршниот директор на германската фирма Бионтек, Угур Сахин за неделникот „Шпигел“ изјави дека е „во последните фази“ од подготовката за поднесување на барање до европско регулаторно тело за одобрување на вакцина за деца.

Advertisements

Евалуацијата на податоците од испитувањето „трае во просек од четири до шест недели“, додаде тој.

Вакцинирањето деца се смета за клучен следен чекор кон колективен имунитетот и ставање крај на пандемијата.

„Многу е важно да им се овозможи на децата да се вратат во вообичаениот училишен живот и да им се овозможи да се состанат со семејството и пријателите“, изјави Сахин за „Шпигел“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button