ВЕСТИСПОРТФУДБАЛ

Британскиот премиер го поздрави пресвртот во „Суперлигата“

Британскиот премиер, Борис Џонсон, ја поздрави одлуката на шест премиерлигашки клубови да се откажат од поддршката за контроверзната елитна „Супер лига“ што може да го разниша европскиот фудбал. Пресвртот се случи по два дена откако клубовите од Британија, вклучувајќи ги тимовите на Манчестер Јунајтед, Арсенал и Челси, соопштија дека ќе им се приклучат на шест шпански и италијански тимови во ова натпреварување. Новата супер лига со седиште во Мадрид го најави своето започнување на 18 април со 12 клубови.

Advertisements

Тие ги вклучуваат шпанските Реал Мадрид и Барселона и италијанските Милан и Јувентус. УЕФА и ФИФА, се заканија со забрани и санкции во врска со започнувањето ривалска лига. Фановите, играчите и менаџерите се изјаснија и во некои случаи се приклучија на јавните протести против Суперлигата.

„Го поздравувам синоќешното соопштение“, изјави Џонсон, додавајќи: „Ова е вистинскиот резултат за љубителите на фудбалот, клубовите и заедниците низ целата земја. Ние мора да продолжиме да ја штитиме нашата негувана национална игра“. По повлекувањето на Британија, Суперлигата издаде соопштение во кое се навестува пауза за проектот со цел „да се преиспита“, но не и да се укине.

„Имајќи ги предвид сегашните околности, ќе ги преиспитаме најсоодветните чекори за преобликување на проектот, секогаш имајќи ги предвид нашите цели да им понудиме на навивачите најдобро искуство, истовремено зголемувајќи ги солидарните исплати за целата фудбалска заедница“, велат поддржувачите од Мадрид.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button