ФУДБАЛ

Дански Алборн ќе се засилува и со Палмерсон

Екипата на Алборг од Данска, откако го ангажираше Микел Хансен, денеска потврди дека второ засилување ќе биде ѕвездата на Исланд, Арон Палмерсон. Инаку, тој имаше договор со Барселона, но не можеше да чека до официјализација, па реши да потпише за данскиот клуб. Пред извесно време, Алборг ги обезбеди Мартин Ларсен од Лајпциг, Јаспер Нилсен од Рајна Некар Леувени и Кристијан Бјорнсен од Веклари, со цел да создаде тим кој ќе се натпреварува за титулата во Лигата на шампионите. Последен пат тим од Скандинавија бил европски шампион во 1959 година, кога трофејот го освои тимот на Редбер Слидс.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button