ВЕСТИСВЕТ

Десетици илјади Иранци на погребот на претседателот Раиси во Техеран

Десетици илјади Иранци се собраа во среда (22 мај) во центарот на Техеран за да му оддадат почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа.

Ковчезите на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и другите загинати во хеликоптерската несреќа пристигнаа во почесната гарда во Техеран на 21 мај пред планираното патување во светиот град Ком, како дел од петдневната жалост прогласена од врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи.

Луѓето се собраа околу зградата на Универзитетот во Техеран, каде што ајатолахот Али Хамнеи, ќе ја води молитвата на погребната церемонија.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button