ЗАБАВАМЕТРОПОЛ

Европска радиодифузна унија: Изборот за песна на Евровизија 2023 нема да се одржи во Украина

Изборот за песна на Евровизија 2023 година нема да може да се одржи во Украина поради тековната војна во таа европска земја, соопшти денеска Европската радиодифузна унија (ЕБУ), додавајќи дека е во преговори со Би-Би-Си за тој фестивал да се одржи во ОК.

Advertisements

„Украинскиот јавен радиодифузер не може да ги обезбеди безбедносните и оперативните гаранции потребни за домаќин и организирање и производство на Изборот за песна на Евровизија во согласност со правилата на Изборот за песна на Евровизија “, објави ЕСС денеска на Твитер, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button