СПОРТФОРМУЛА - 1

Формула-1 – Дисквалификација за Себастијан Фетел

Возачот на Астон Мартин во Формула 1, Себастијан Фетел е дисквалификуван и покрај тоа што заврши втор на трката за Големата награда на Унгарија. Причината е што службените лица не беа во можност да земат задолжителен примерок од еден литар гориво од болидот по завршувањето на трката. Раководното тело на ФИА рече дека можеле да извлечат само 0,3 литри од болидот и дека немало заштита, како што се тврдеше. Ова влијаеше Фетел да биде дисквалификуван, а од тоа профитираше Луис Хамилтон од „Мерцедес“, кој сега ја зазема втората позиција, додека Карлос Сајнц од Ферари е на третата позиција.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button