СВЕТ

Генерално Собрание на ОН – прв говор на Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе го има својот прв говор на едно годишно Генерално собрание на ОН откако е на оваа функција. Се очекува тој да ја искористи можноста за да каже дека САД сакаат да ја свртат страницата за конфликтите од 11 септември и да започнат ера на дипломатија предводена од Вашингтон за справување со проблемите, како што се климатските промени и пандемијата со Ковид-19.

Advertisements

Се очекува тој да се осврне на односите со Кина и да порача дека Соединетите Држави сакаат да избегнат Студена војна со оваа земја, изјави висок американски претставник за АФП.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button