ВЕСТИСПОРТФУДБАЛ

Италија е европски шампион, на пенали ја совлада Англија

Репрезентацијата на Италија се искачи на континенталниот трон, откако во финалето на Европското првенство ја победи Англија по пенали со 4-3 (1-1). Пресметката на „Вембли“ имаше различни периоди, домаќинот рано поведе, а Бонучи ги врати „Аѕурите“ во игра. Иако дуелот можеше да биде решен порано, не беа искористени шансите па по подобро изведување казнени удари Италија втор пат стана европски првак.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button