ВЕСТИСВЕТ

Јапонија ќе одржи онлајн самит на групата Г-7

Јапонскиот премиер Фумио Кишида вечерва ќе одржи онлајн самит на групата најразвиени земји Г-7, на кој е поканет и украинскиот претседател Володимир Зеленски, соопшти на прес-конференција генералниот секретар на јапонскиот кабинет Хироказу Мацуно.

„Вечер премиерот Фумио Кишида, во својство на претседавач со Г-7, планира да одржи онлајн разговори на лидерите на „седумката“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button