ВЕСТИСВЕТ

Конзервативците победија на изборите во Мадрид

Конзервативната народна партија, предводена од Изабел Дијаз Ајузо победи на предвремените локални избори во регионот Мадрид.

Advertisements

„Денес започнува ново поглавје во историјата на Шпанија“, изјави Дијаз Ајузо пред приврзаниците во седиштето на партијата.

Народната партија освои 65 места, а потребни се 69 пратеници за независно формирање на локалната власт.

Народната партија најверојатно ќе се потпре на формирање коалиција со крајнодесничарската партија Вокс, со која би имала 78 места од вкупно 136 во регионалниот парламент, пренесува агенцијата Франс-прес.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button