ВЕСТИРЕГИОН

Радев: предвремени избори во Бугарија на 11 јули

Бугарија ќе одржи парламентарни избори на 11 јули, откако не успеа третиот и последен обид за формирање влада по анкетите на 4 април, кои доведоа до расцепкан парламент, изјави денеска претседателот Румен Радев.

Advertisements

Тој додаде дека очекува назначувањето на новата изборна комисија да биде финализирано на 11 мај, кога тој ќе ги распише изборите, ќе го распушти парламентот и ќе назначи привремена влада.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button