ВЕСТИРЕГИОН

Косовската полиција започна истрага за графитите „Северна бригада“

Косовската полиција соопшти дека започнала истрага за графитите „Не грижете се, чекаме“, и „Северна бригада“ што се појавија вчера во Северна Митровица. Како што соопштија денеска од полицијата, графитите го напишале непознати лица, а случајот е оценет како поттикнување омраза и нетрпеливост. Новите графити се појавија во пресрет на разговорите во Брисел меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, но и по разговорите на Вучиќ со генералниот секретар на НАТО завчера, кога српскиот претседател изјави дека таму е „нова генерација деца на северот кои нема да трпат терор“, но и дека тоа „веќе нема никаква врска со него, ниту со Јанс Столтенберг“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button