СПОРТФУДБАЛ

Модриќ, со нов рекорд во хрватскиот футбал

Најдобриот хрватски фудбалер, Лука Модриќ, стана единствен кој бил дел од Светско и Европско првенство во три различни декади. Неговото деби во „коцкестиот“ дрес датира од 2006 година, против репрезентацијата на Аргентина.

Advertisements

Модриќ е лидер на хрватскиот национален тим долги години. Досега има запишано 156 настапи и има постигнато 23 погодоци.

Хрватите се надеваат на повторување на успехот од пред четири години, кога играа финале на Мундијалот, кое за нивна жал го загубија од Франција.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button