СПОРТ

Наградата „Голман на сите времиња“ му припадна на Буфон

Според весникот „Газета Дело Спорт“, наградата за голман на сите времиња му припаѓа на голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон. Во изборот на италијанскиот дневен весник учествуваа 18 голмани од различни европски земји. Меѓу нив беа и Мануел Ноер, Јулио Цезар, Питер Шмајхел и други, кои дадоа максимални гласови за италијанскиот голман на голот на „Старата дама“. Џиџи Буфон, имаше 7 гласа и 2 повеќе од легендарниот голман, Лав Јашин. На третото место застана Дино Ѕоф, додека Бенкс, Касилјас, Маер, Сезони, Тафарел и Шмајхел добија по еден поен.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button