ВЕСТИСВЕТ

Најмалку седуммина хуманитарни работници загинаа во Газа

Најмалку седум хуманитарни работници од тимот кој доставува храна до гладните цивили во Газа се убиени во израелски воен напад во градот Деир Ал-Балах, информира хуманитарната организација „Светска централна кујна“, пренесува Гардијан.

Австралија потврди дека меѓу убиените е и еден нејзин државјанин.

Според Си-ен-ен, видеата до кои дошле покажуваат тела на повеќе луѓе кои носат елеци од Светската централна кујна. На снимката се гледаат пасоши од Британија, Полска и Австралија.

Светската централна кујна е хуманитарна организација која обезбедува оброци за регионите и заедниците погодени од катастрофи. Таа е една од ретките хуманитарни организации што ја доставуваат потребната храна во Газа, каде што 2,2 милиони луѓе немаат доволно храна и каде хуманитарните агенции предупредуваат дека половина од населението е на работ на глад, поради намалувањето на протокот на хуманитарна помош од Израел.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button