СПОРТ

Нови рекорди од Левандовски и Роналдо

Напаѓачот на Баерн, Роберт Левандовски и напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо поставија нови рекорди во Лигата на шампионите. Напаѓачот на баварскиот тим, стана првиот фудбалер во историјата на Лигата на шампионите што забележал победи на 18 последователни натпревари во елитата на европскиот фудбал. Синоќа полскиот напаѓач постигна 2 гола во победата од 5: 0 на Баерн против Динамо Москва, постигнувајќи 60 гола на 70 натпревари одиграни во ЛШ. Во меѓувреме, Кристијано Роналдо со голот во продолжение, обезбеди победа на Манчестер Јунајтед од 2-1 против Шпанците од Вилјареал, забележувајќи го 178-от настап во Лигата на шампионите. Сега Португалецот е на првото место со повеќе настапи во шампионите, оставајќи ги зад себе Икер Касилјас со 177 и Лионел Меси со 151 настап.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button