ЕКОНОМИЈАМАКЕДОНИЈА

Од утре поскапува дизелот, ова е новиот ценовник

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од утре малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 2,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит.

Advertisements

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Мазутот М-1 НС, не се менуваат.

Од 6.10.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 89,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 94,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 92,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 50,228 (денари/килограм)

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button