ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Полицијата во Скопје изрекла 129 сообраќајни прекршоци, 32 за брзо возење

На територија на град Скопје полицијата вчера изрече вкупно 129 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 32, една за возење без возачка дозвола, 14 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, соопшти МВР.

Advertisements

Изречени се десет санкции за користење мобилен телефон, две за минување на затворен сигнал односно црвено светло, три санкции за некористење сигурносен појас и 46 за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button