СВЕТ

Приведен украински дипломат во Русија

Руската федерална служба за безбедност соопшти дека привела украински дипломат во Санкт Петербург под сомнение дека се обидувал да добие класифицирана информација. Во соопштението е наведено дека дипломатот Олександар Сосониук се обидувал да извлече информации од руските датабази за време на состанок со руски државјанин. Претседателот на комитетот за надворешни работи во државата Дума, Дмитриј Новиков изјави дека украинскиот дипломат наверојатно ќе биде протеран од Русија.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button