СПОРТФОРМУЛА - 1

Седната година трка на Ф1 и во Мајами

Раководството на Формула 1, во пресрет на трката во Имола, потврди дека е постигнат договор за нова тркачка патека. Од 2022 година, Формула 1 ќе има во Мајами, што ќе се одржи во близина на стадионот „Хард рок“. Договорот е потпишан за следните 10 години и ќе биде прв од 1959 година. Мајами ќе биде 11 – то место каде Формула 1 се натпреварувала во САД од почетокот на првенството во 1950 година. Оваа трка доаѓа по Индијанаполис, Себринг, Риверсајд, Ваткинс Глен, Лонг Бич, Лас Вегас, Детроит, Далас, Феникс и Остин.

Advertisements
Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button