СПОРТФУДБАЛ

Серија А покрена истрага за потегот на Ачерби против Рома

Франческо Ачерби (36) го постигна водечкиот гол за миланскиот клуб во 17. минута, во победета на Интер против Рома со 2-4 на „Олимпико“ во 24. коло од Серија А.  Стоперот на Интер постигна гол со прекрасен удар со глава по корнер. ВАР ја провери ситуацијата и потоа го потврди голот, а Ачерби им покажа среден прст на навивачите на Рома.

„Газета дело Спорт“ објави дека е покрената истрага за потегот на Ачерби. Искусниот италијански дефанзивец ќе даде изјава во наредните денови. Тој се соочува со парична казна ако се изјасни за виновен или суспензија ако не го стори тоа, додава „Газета“.

Ачерби го крена средниот прст откако наводно бил навредуван од навивачите на Рома. Рома направи пресврт до крајот на првиот дел со головите на Џанлука Мансини во 28. минута и Стефан Ел Шарави во 44. минута.

Сепак, Интер на крајот успеа да слави. Во вториот дел погодија Маркус Турам во 49. минута и Алесандро Бастони во 93. минута, додека Анхелињо си постигна автогол во 56. минута.