ВЕСТИСВЕТ

Скокнал под воз! Службеник на Олимпискиот комитет на Јапонија се самоуби

Високиот функционер на Олимпискиот комитет на Јапонија, Јасуши Мори, се самоубил утрово скокајќи пред возот на метрото, објави локалната телевизија „Нипон“ повикувајќи се на полициски извори.

Advertisements

Полицијата ги истражува мотивите поради кои Морија (52) извршил самоубиство, се наведува во извештајот.

Еден од официјалните лица на Олимпискиот комитет на Јапонија во петокот на 4 јуни изјави дека земјата е под притисок да ги одржи Олимписките игри во Токио, иако јавноста се противи на тоа поради пандемијата „ковид-19“.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button