РЕГИОН

Средба Вучиќ -Курти следната недела во Брисел

Следната недела во Брисел треба да се сретнат претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, во рамките на новата рунда од Дијалогот Белград-Приштина. На состанокот ќе учествуваат и претставникот на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел и медијаторот на ЕУ, Мирослав Лајчак, изјави денеска портпаролот на Борел, Петер Стано. Тој вели целта на дијалогот е „взаемно прифатлив консензус и компромис со цел да се постигне правно обврзувачки договор за нормализирање на односите“.

Advertisements

„Секој состанок организиран од ЕУ како посредник е мал чекор напред. Нема назадување и тоа е важно“, нагласи Стано.

Претходната рунда разговори меѓу Вучиќ и Курти беше на 15 јуни, кога двете страни не се согласија за ништо.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button