МАКЕДОНИЈА

Царовска: Дуалното образование не го ускратува правото на учениците за на факултет

Дуалното образование не го скратува правото на учениците своето образование да го продолжат на факултетите и во високите школи, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ министерката за образование, Мила Царовска. Како што додава таа, новиот начин на образовани ќе биде добредојден за учениците од техничките струки.

Advertisements

„Ова образование нуди проодност. Што значи дека никако не им го ускратува правото на учениците да продолжат во високо образование. Напротив, им дава подобра стартна позиција, посебно за техничките и сродните факултети. Затоа што стручните испити веќе ги учеле во средното и полесно ќе се справат со нив во високото образование“, рече Царовска.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button