ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Здравствените последици после Ковид се неизбежни за некои од хронично болните

Здравствените последици после Ковид се неизбежни за некои од хронично болните. Во некои земји од регионот и пошироко, според здравствените власти, епидемиолошката состојба е полоша отколку во нашата. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека новите варијанти на вирусот корона се повеќе вирулентни иако по две недели бидат резултираат негативно надминувајќи го Ковид-19.

Advertisements

На Клиниката за пулмологија 2/3 од пациентите кои се хоспитализирани, сега го поминале корона. Директорот на оваа клиника рече дека постарите лица со хронични заболувања имаат проблеми со дишењето.

Ковид центрите се затворени и вратени на претходните функции на интерните клиники и другите одделенија на болниците во земјата. Во моментов, во главниот град околу 60 пациенти се хоспитализирани поради коронавирус. Во последните 24 часа десетици пациенти беа ослободени од болницата како излекувани.

Adna Qaili

 

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button