ВЕСТИСВЕТ

СЗО: Бројот на загинати во Турција може да се зголеми за осум пати

Бројот на загинати во вчерашните катастрофални земјотреси во Турција и Сирија, во кои, според последните податоци, загинаа повеќе од 3.400 луѓе, може да се зголеми за осум пати, предупреди Светската здравствена организација. Првиот земјотрес, еден од најсилните досега регистрирани во Турција, беше со јачина од 7,8 степени и се случи во југоисточниот дел на земјата со епицентар во близина на градот Газиантеп. Земјата се тресела речиси две минути, а бројот на загинатите нагло се зголемил.

Advertisements

Вториот силен земјотрес со јачина од 7,5 степени се случи 12 часа подоцна, во областа Елбистан, северно од епицентарот на првиот земјотрес. Турската агенција за управување со вонредни состојби извести дека вториот земјотрес не бил последователен потрес, туку бил целосно независен од првиот, иако во погодените области се уште се чувствуваат последователни потреси. Спасувачите ги пребаруваат карстните планини по урнати згради во услови на снег и мраз за да најдат преживеани.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button