КОШАРКАСПОРТ

Tри екипи од плеј-инот со ист скор на две кола до крајот!

Стеф Кeри постигна 22 поени во третата последователна победа на Голден Стејт, со што тимот од Калифорнија се израмни со уште два тимa од плеј-инот од Западната Kонференција на само два натпревари до крајот на регуларниот дел од сезоната. Во последните 96 минути пред елиминациите, Вориорси влегуваат израмнети со Сакраменто Кингс и Лос Анџелес Лејкерс.

Откако Кингси загубија дома од Њу Орлеанс Пеликанс со резултат 123-135, Вориорси како гости го совладаа Портланд Трејл Блејзерс со 92-100 и до крајот на регуларниот дел од сезоната ќе се води „мртва“ трка за тоа која екипа ќе има пол-позиција во плеј-офот.

Покрај Стеф Кeри, во таборот на Голден Стејт одличен беше и Куминга со 19 поени, додека кај поразениот тим се истакна Ајтон со 25 поени и 11 скока. Предводници на Њу Орлеанс, пак, беа МекКалум и Вилиамсон со по 31 поени, а за Сакраменто два поени повеќе постигна Фокс.

Пласман во елиминационата фаза обезбедија Денвер Нагетс, Оклахома Сити Тандер, Минесота Тимбервулвс, Лос Анџелес Клиперс и Далас Маверикс, а конечните позиции сè уште се отворени.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button