СВЕТ

Убиени 38 луѓе,масакр во градинка во Тајланд

Убиени 38 луѓе,масакр во градинка во Тајланд

Најмалку 38 лица се убиени во масовно пукање во североисточниот дел на Тајланд, изјави портпаролот на полицијата за Ројтерс. Пукањето се случило во градинка во Нонг Буа Ламфу.

Advertisements

Полицијата соопшти дека меѓу убиените има и деца и дека сторителот е поранешен полицаец. Во тек е потера по осомничениот.

Нападот ја вознемири заедницата

Утринава напад врз градинката ја вознемири заедницата. Тајландскиот уредник на Би-Би-Си, Нопорн Вонг-Анан, вели дека областа во североисточниот дел на земјата е интензивно рурална, над 530 километри од главниот град Бангкок.

Тој вели дека оддалеченото подрачје е прилично сиромашно, а повеќето од мештаните работат како земјоделци и живеат од основните потреби. Нопорн додава дека лошото време и силното невреме предизвикано од сезоната на монсуните во Тајланд спречија многу семејства утрово да ги однесат своите деца во градинка.

„Многу луѓе се уништени и многу родители се чувствуваат среќни што не ги испратиле своите деца во градинка поради временските услови“, вели уредник на тајландски Би-Би-Си.

Неколку часа пред нападот, напаѓачот бил на суд поради дрога

Напаѓачот на Пања Камраб е уапсен во јануари поради поседување метамфетамин, а неколку часа пред нападот на градинката се појавил на суд под обвинение за поседување дрога, соопшти тајландската полиција.

Во петокот требало да ја слушне пресудата, но се убил себеси и семејството додека полицијата трагала по него по нападот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button