СВЕТ

Во ИАЕА загриженост поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Шефот на нуклеарното набљудување на Обединетите нации, Рафаел Гроси, вели дека е загрижен поради тоа што Израел можеби цели на ирански нуклеарни постројки, но дека инспекциите на Меѓународната агенција за атомска енергија на иранските постројки ќе продолжат во вторник.

Гроси рече дека Иран ги затворил своите нуклеарни постројки во недела поради „безбедносни размислувања“ и додаде дека тие се повторно отворени во понеделникот.

„Она што можам да ви кажам е дека нашите инспектори во Иран беа информирани од иранската влада вчера дека сите нуклеарни постројки што ги проверуваме секој ден ќе останат затворени поради безбедносни причини“, додаде Гроси.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button