ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Задуружњук: Русија ги прекрши сите договори

Наталија Задуружњук амбасадорката на Украина во Скопје во емисијата ,,200,, што се емитува на ТВ АЛСАТ, потенцираше дека Русија ги прекрчи сите договори.

“Ситуацијата е многу сериозна имаме огромно собирање на руската војска на украинска – руската граница на украинска – белоруската граница , имаме блокада на Црното Море од страна на Русија. Имаме провокација , гранатирање на градинки и училишта , имаме сајбер напад на државните органи, и вчера прекршувајќи и сите можни меѓународни документи , почнувајќи од договорот меѓу Украина и Русија , договорите од Минск, брутално прекршувајќи го меѓународното право , Кремл ја призна независноста”, вели Задуружњук

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button