ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Заев и дел од министрите си заминале на одмор

Премиерот Зоран Заев од 3 август користи годишен одмор, којшто ќе трае до 12 август. Од Владата наведуваат дека тој е во постојана телефонска и интернет координација со сите ресорни министерства и надлежни институции.

Advertisements

Одморот на Заев е во период во кој Македонија е зафатена од силни пожари, за кои е испратена помош и од странски земји, за што реагираше и ВМРО-ДПМНЕ.

„Народот е оставен сам да се снаоѓа, да се спасува и да ги гаси пожарите додека Заев, Шилегов, Спасовски, Николовски и останатите тераат одмор“ наведуваа од ВМРО-ДПМНЕ.

Во соопштението кое го објави владата, пак, се наведува дека владата секојдневно ги извршува сите свои функции, а согласно состојбата со пожарите министрите секојдневно заседаваат и одржуваат седници преку онлајн видео конференциска врска и навремено и непречено ги носат сите потребни одлуки.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button